Naša škola, svjesna važnosti zaštite prirodne sredine, a težeći pozitivnim promjenama u školi, novim idejama, te nastojeći odgojno-obrazovni rad učiniti prepoznatljivim i privlačnim, među prvima se 1998. godine prijavila i uključila u međunarodni program Eko-škole.

Cijeli prostor oko škole uređen je u park, u kojem se uzgaja razno cvijeće ( ruže, maćuhice, tulipani, jorgovani, ljiljani, jaglaci, ljubice…) U parku su također autohtone vrste jabuka, krušaka i šljiva. Zasađeni su ukrasni grmovi, oko parka je oblikovana ukrasna živica.

U realizaciji cjelokupnog programa neprocjenjiv značaj imaju poduzeća i osobe to jest kumovi – donatori, koji dragovojno uspostavljaju odnose sa školom u cilju pružanja potpore njenim nastojanjima u odgoju mladih naraštaja za zdrav i bogat život. Do sada smo uspostavili “kumstva” sa uglednim tvrtkama, a nadamo se da će i druga poduzeća shvatiti važnost ulaganja u mlade naraštaje i razvoj ekološke svijesti i pridružiti nam se u eko-projektu za budućnost.

Svečanost podizanja Zelene zastave održana je 4. svibnja 2002. godine. Zelenu su zastavu visoko na jarbol podigli učenici Sabina Nemec i Josip Tonković uz pomoć prisutnih predstavnika kumova – donatora.

Shvatili smo da je vrijeme da prirodne blagodati u kojima živimo moramo zaštititi i sačuvati za generacije koje dolaze. Nastavne planove i programe upotpunili smo eko- sadržajima.

Zadaci eko-patrole

- prije i poslije nastave pogledati dvorište, mjesto čekanja autobusa i širi krug škole.

- isprazniti koševe – razvrstati otpad (u tri kontejnera: staklo, papir i ostali otpad).

- pogledati kućice za ptice i postaviti hranu.

- upozoriti na odlaganje otpada – u školi.

- praćenje provedbe štednje energije, struje i vode – u školi.

- pogledati ukrasno bilje (cvijeće) u školskoj zgradi.

-isprazniti kutije za papir (« papirko »).

- izvijestiti učitelje o svim eko-problemima koje su primijetili oko škole i na putu od kuće do škole.

- upozoriti učenike koji uznemiruju životinje (vjeverice, ptice i ostale).

« Svibanj 2024 »